Koń trojański w mailach od Poczty Polskiej

Written by Andrzej Chrzanowski - Bez kategorii - No Comments

Od tygodnia hakerzy podszywający się pod Pocztę Polską wysyłają maile zawierające złośliwe oprogramowanie. Koń trojański umieszczony w załączniku w postaci pliku „.pdf.zip” wpływa negatywnie na działanie komputera. Prosimy o nie otwieranie tego typu załączników. 

wykrzyknik

 

 

Po dostaniu się do systemu operacyjnego, szkodliwy kod monitoruje znaki wpisywane z klawiatury przez użytkownika i wysyła je do twórców złośliwego oprogramowania. W ten sposób  hakerzy mogą w  łatwy sposób uzyskać dostęp do twojego konta bankowego!!!

Zagrożenie zbiera dane w systemie ofiary, m.in. informacje o systemie operacyjnym i użytkowniku systemu, a także ciasteczka z popularnych przeglądarek internetowych oraz dane logowania do skrzynek mailowych. Następnie wszystkie zebrane dane, loginy i hasła przesyła na zdalny serwer – mówi” Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

Poniżej zamieszczamy oficjalny komunikat ze strony www.poczta-polska.pl

Uwaga na fałszywe maile

Szanowni Państwo, ktoś podszywający się pod Pocztę Polską rozsyła maile do klientów informując o konieczności odbioru przesyłki kurierskiej. Informacje te nie zostały nadane przez Pocztę Polską.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na numer przesyłki zawarty w mailach. Korespondencja od Poczty Polskiej zawiera numery przesyłek 13 znakowe lub 20 cyfrowe. Dodatkowo maile spoza sieci Poczty Polskiej nie zawierają informacji adresowych dotyczących placówki, w której należy odbierać przesyłkę. Nie zawierają także polskich znaków.

Prosimy o uważne sprawdzenie oraz ignorowanie maili z błędnym numerem przesyłki i brakiem adresu placówki pocztowej, a także nie otwieranie załączników, które mogą zawierać oprogramowanie wirusowe. Poczta Polska podjęła odpowiednie działania wyjaśniające w tej sprawie.

Maile zawierające złośliwy kod posiadają podobną budowę:

pp

 

>>Powrót do strony głównej<<