Koniec Winampa

Written by Andrzej Chrzanowski - Bez kategorii - No Comments

Winamp i związane z nim usługi sieciowe przestaną być dostępne 20 grudnia 2013″ – taki komunikat możemy przeczytać na oficjalnej stronie programu (http://www.winamp.com).

Pierwsza wersja programu ukazała się w 1997 roku. Zbudowana była jedynie z okna zawierającego przyciski playstoppause oraz unpause. Premiera obecnej edycji 5 miała miejsce w 2004 r. Od wersji 3.x umożliwia całkowitą zmianę „skórki” – wygląd Winampa mógł nie przypominać „skórki” oryginalnej. Wersja Winampa 4.x nigdy nie istniała, ponieważ Winamp 5.x jest wersją łączącą cechy serii oznaczonej numerem 2.x i wersji 3.x (2 + 3 = 5). W lutym 2005 roku Winamp miał 33 milionów użytkowników, natomiast w sierpniu 2006 – 57mln.

20 listopada 2013 AOL ogłosiło, że zaprzestano prac nad programem i od 20 grudnia 2013 roku nie będzie możliwości jego pobrania.

winamp

Winamp – program komputerowy wyprodukowany przez firmę Nullsoft (obecnie oddział AOL) służący do odtwarzania większości plików audio (w tym internetowych stacji radiowych) i wideo.

Winamp posiada też możliwość nagrywania i zgrywania płyt CD, bibliotekę mediów, uzupełnianie danych o utworach z internetowego serwisu CDDB. Współpracuje z odtwarzaczami multimedialnymi (firmy Apple, Creative i zgodnych z Microsoft Plays For Sure). Możliwości programu można zwiększyć wtyczkami.

Program jest dostępny na platformy Windows, Linux (tylko WA3), OS X (beta) i Android.

 

 

Źródło: 1 : 2