Koniec Windowsa XP

Written by Andrzej Chrzanowski - Bez kategorii - No Comments

Z przykrością zawiadamiamy, że po 13 latach od wprowadzenia na rynek w 2001, system operacyjny windows xp przestanie być wspierany przez firmę Microsoft. Dnia 8 Kwietnia roku 2014 firma Microsoft oficjalnie zakończy wsparcie dla systemów z rodziny Windows XP i Pakietu Office 2003.


Koniec wsparcia Windowsa XP i Pakietu Office 2003
przez firmę Microsoft już 8 Kwietnia 2014

windows

Luki bezpieczeństwa odnalezione po tym terminie pozostaną, więc bez odpowiedzi producenta.  Komputery z systemem  xp  po zakończeniu wsparcia przez Microsoft staną się pożywką dla hakerów i aplikacji wyłudzających informację.

officeMicrosoft nie będzie też już udzielał wsparcia technicznego, w postaci pomocy w rozwiązywaniu problemów lub chociażby wdrażania tego oprogramowania.  Nie będzie już także aktualizacji zawartości technicznej online.

Dla dobra naszych klientów oraz dla bezpieczeństwa danych w Państwa firmie:
Zalecana jest wymiana systemów windows xp na nowszy (Windows 7 lub 8).
Pakietów Office 2003 na 2010 lub 2013

 

 

Co się stanie po 8 Kwietnia 2014 i co to oznacza dla twojej firmy:

Po 8 Kwietnia roku 2014, komputery z windowsem Xp nadal będą działały, jednak nie będzie już wsparcia ze strony Microsoftu.
–              Może to prowadzić do łatwego ataku i przeniknięcia do sieci danego środowiska, w którym znajdują się niewspierane systemy, jego penetracji, kradzieży danych czy też pełnego przejęcia przez zorganizowane grupy cyberprzestępców – systemy i aplikacje działające w średnich i małych przedsiębiorstwach „cieszą się” ich szczególnym zainteresowaniem.

–              Wszystkie nowe wersje programów typu chrome, firefox, skype, gadu-gadu i bardzo wiele podobnych tego typu aplikacji nie będzie działać na systemach xp. Trzeba będzie korzystać ze starszych wersji tych programów.

–              Bardzo duży problem może się pojawić przy reinstalacji systemu w razie awarii, może okazać się że nie będzie możliwe pobranie starszych wersji oprogramowania, sterowników do płyty głównej oraz aktualizacji. Co defacto oznacza, że komputer jest do utylizacji.
–              Microsoft nie będzie też już udzielał wsparcia technicznego, w postaci pomocy w rozwiązywaniu problemów lub chociażby wdrażania tego oprogramowania.
Dla systemów, które z różnych powodów nie będą gotowe do przejścia na nowszą platformę po 8 kwietnia 2014 r. Microsoft przygotowuje płatną usługę wsparcia, której koszty będą wyższe niż standardowa oferta tego typu.  Co oznacza, że nawet przy małych problemach system windows xp trzeba będzie korzystać z płatnej pomocy technicznej, której koszty mogą się okazać bardzo wysokie.

 

Warto więc już dziś zastanowić się nad migracją na nowocześniejsze i bardziej bezpieczne systemy operacyjne .